Oryginalne przepisy
Czerwony barszczyk z uszkami, pierogi z kapusta i grzybami, karp smażony…. To typowe dania, które większość z nas ma na swoim stole przy wigilijnej wieczerzy. Poniżej odnajdziecie Państwo przepisy na inne potrawy, które serwują uznani szefowie kuchni swoim Gościom w trakcie Świąt.
Potrawy Wigilijne
4 buraki
4 ząbki czosnku
3 listki laurowe
8 ziarenka ziela angielskiegi
2 łyżki soli gruboziarnistej
1 łyżeczka cukru
2 kromki razowego chleba
Sposób przygotowania
Buraki obieramy i kroimy w plastry. Wkładamy do litrowego słoika, dodając przyprawy i pokruszony chleb. Zalewamy trzema szklankami przegotowanej, ciepłej wody i odstawiamy na 3-4 dni.
Podany przepis dotyczy porcji dla ok. 4 osób
Ciasto
Ok.3 szklanki mąki
Ok.1 szklanki ciepłej wody
Farsz
250g soczewicy
2 marchewki
1 pietruszka
2 cebule
pęczek natki pietruszki
sól, pieprz
Sos
garść suszonych borowików, pęczek świeżego tymianku
200g śmietanki kremówki
sól, pieprz
Sposób przyrządzania
Soczewice zalać wodą gotować do miękkości z warzywami, zmielić dwukrotnie w maszynce. Doprawić solą, pieprzem i świeżo startą gałką.
Mąkę przesypać na stolnicę, powoli wlewać wodę, wyrabiać tak długo, aż powstanie
gładkie ciasto. Ciasto rozwałkować, przeciąć na dwa płaty. Na jednym rozłożyć równomiernie farsz, przykryć drugim płatem, wyciąć pierogi, skleić.
Gotować we wrzącej osolonej wodzie.
Borowiki zalać 200 ml wywaru, odstawić, aby zmiękły.
Następnie gotować ok. 15 minut. Przecedzić przez sito, grzyby usunąć.
Do płynu dodać 100g kremówki, zagotować, doprawić solą i pieprzem.
Zblendować do uzyskania piany, posypać świeżym tymiankiem.
• 500 g filetu sandacza
• sól i pieprz
• 50 g masła
• skórka z 1 cytryny
• 100 g marynowanych śliwek
• 100 g czerwonej cebuli
• 20 g natki pietruszki
• 20 ml oliwy z oliwek
Sposób wykonania:
Sandacza oczyszczamy, płuczemy i osuszamy. Kroimy w steki, oprószamy solą i pieprzem oraz startą skórką z cytryny. Następnie układamy na pergaminie, na każdy stek z sandacza kładziemy małą kosteczkę masła. Pieczemy przez ok. 8 minut w piekarniku w temperaturze 160°C. Czerwoną cebulę kroimy w piórka, śliwki na cztery, mieszamy z cebulą i posiekaną natką pietruszki, do tego dodajemy oliwę i lekko doprawiamy miodem. Na pieczonego sandacza pod koniec pieczenia układamy sałatkę z czerwonej cebuli i śliwek, po czym pieczemy jeszcze ok. 2 minuty.
4 filety sandacza
kasza gryczana
borowiki
cebula
czosnek
śmietana 30%słodka
jajka
mąka
sól,pieprz
masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
filety posypać solą i pieprzem, rozbić jaja i roztrzepać w miseczce. Kaszę ugotować, wysypać do płaskiego naczynia. Postępować z filetami jak z kotletami schabowymi - filety oprószyć w mące i panierować w jajku i kaszy. Smarzyć na maśle klarowanym na małym ogniu. Gotowe filety polać sosem.
Sos borowikowy:
Borowiki pokroić na małą kostkę i podsmażać na maśle z cebulą, aż do zrumienienia. Na koniec dodać 2 starte ząbki czosnku, podsmażać jeszcze chwilę i zalać śmietaną. Dusić, aż śmietana się zredukuje(zgęstnieje).
8 filetów z pstrąga ze skórą
Przyprawa do ryb Prymat
4 łyżki mąki pszennej
Olej rzepakowy do marynowania i smażenia
4 łyżki masła roślinnego
1 rozgnieciony ząbek czosnku
4 łyżki prażonych płatków migdałów
Sok z 1 cytryny
1 łyżka świeżo siekanego koperku
8 łyżek kapusty z grochem i grzybami
4 cząstki cytryny
Sos:
100 g czerstwego, pokruszonego piernika
1 łyżka posiekanych ulubionych bakalii
1 łyżka posiekanych orzechów włoskich
2 łyżki miodu gryczanego
50 ml miodu pitnego
sok z 1 cytryny
Przyprawa do piernika Prymat do smaku
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki sosu dokładnie miksujemy i doprawiamy do smaku.
Filety z pstrąga umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i zamarynować w przyprawie do ryb Prymat połączonej z olejem. Po około dwóch godzinach oprószyć mąką, usmażyć z obu stron na złoty kolor i odstawić w ciepłe miejsce.
Na patelni rozgrzać masło z czosnkiem, a gdy zacznie „skwierczeć” dodać migdały, sok z cytryny i koperek. Po chwili zdjąć z ognia. Chrupiącą rybę ułożyć na talerzu wraz z gorącą kapustą. Tak przygotowane danie polać migdałami z masłem, skropić sosem piernikowym i udekorować cząstką cytryny.
8 sprawionych śledzi
Marynata:
1/2 szklanki białego octu winnego
2 łyżki cukru
sól i biały pieprz do smaku
Sos śmietankowy:
1 posiekana czerwona
cebula
1 szklanka kwaśnej śmietany
sól
pieprz
Sos musztardowy:
3 łyżki musztardy
1 szklanka kwaśnej śmietany
1/2 łyżeczki curry
sól
biały pieprz
Sposób przygotowania:
Śledzie opłucz i pokrój na dwucentymetrowe kawałki. Zrób marynatę: wszystkie składniki wymieszaj w rondelku i zagotuj na wolnym ogniu. Zdejmij z ognia, ostudź. Zimną marynatą zalej pokrojone śledzie i odstaw pod przykryciem na 24 godziny do lodówki. Przygotuj sosy, mieszając w osobnych naczyniach podane składniki. Osącz zamarynowane śledzie, połowę wymieszaj z sosem śmietanowym, pozostałe z sosem musztardowym. Odstaw na całą dobę do lodówki.
1kg płatów śledziowych
mleko do wymoczenia
olej do zalania
2 łyżeczki świeżego posiekanego imbiru
laska cynamonu
5-6 goździków
25-30dkg suszonego piernika bez bakalii
10 dkg włoskich orzechów
2-3 łyżki miodu gryczanego
1 łyżka octu winnego-ziołowego
Sposób przygotowania;
Zagotować taką ilość oleju żeby pokryła wymoczone śledzie z dodatkiem imbiru, cynamonu, goździków i ziela angielskiego.
Ułożone śledzie w szklanym naczyniu zalać przestudzonym olejem, wstawić na 3 dni do lodówki pod przykryciem.
Przed podaniem śledzi przygotować pastę, dokładnie wymieszać płynny miód z octem winnym, świeżym imbirem, startym na tarce piekarnikiem i posiekanymi orzechami.
Wyjąć śledzie z oliwy pokroić i układać warstwowo, przekładając zrobioną pastą- można delikatnie polać oliwą w której śledzie się moczyły.
15 dag suszonych borowików
4 bułeczki kajzerki
4 cebule średniej wielkości
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
10 jaj
szklanka śmietany
½ szklanki drobno pokrojonej natki pietruszki
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Grzyby namoczyć na noc, nazajutrz ugotować w tej samej wodzie w której się moczyły, wyjąć, wodę z gotowania grzybów przecedzić przez watę, grzyby wypłukać w kilku wodach. Bułeczki pokruszyć i namoczyć w wywarze grzybowym. Obraną cebulę pokroić w drobna kosteczkę wraz z grzybami i wymoczoną, odciśniętą bułeczką. Przesmażyć na rozgrzanym maśle. Przełożyć do miski, dodać żółtka jaj, śmietanę mąkę, natkę, sól i pieprz, dobrze wymieszać. Glinianą formę pasztetową grubo wysmarować masłem, białka ubić na sztywna pianę i po łyżce dodawać do masy pasztetowej wciąż ostrożnie mieszając. Całość przełożyć do natłuszczonej formy, wstawić do większego naczynia z gorącą wodą i piec w piekarniku ok. 1,5 godz. Po upieczeniu wyjąć na płaski talerz, podawać z sosami na gorąco lub na zimno. Ten typ pasztetu pasuje idealnie do diety wegetariańskiej.
500 gr plastrów łososia norweskiego
2 szklanki bulionu warzywnego
2 łyżeczki żelatyny
3 jaja
1 cebula
sok z ½ cytryny
65 ml białego wytrawnego wina
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Plastry łososia skropić sokiem z cytryny i przyprawami, odstawić na 2 h. Bulion zagotować, dodać obraną cebulę (paloną nad palnikiem) oraz wino. Włożyć ostrożnie plastry łososia, gotować na małym ogniu przez około 12 min. Ugotowaną rybę wyjąć z garnka i ułożyć na półmisku. Pozostały rosół sklarować, dodać rozpuszczoną żelatynę, odstawić do lekkiego zastygnięcia. Jajka ugotować na twardo, obrać przekroić na ćwiartki ułożyć wraz z łososiem zalać tężejącą galaretką.
1,5 kg karpia
700 ml jasnego piwa
2 marchewki, 1 cebula
pół szklanki tartego chleba razowego
50 g rodzynek, 50 g migdałów
szczypta cynamonu
po ćwierć łyżeczki: kminku i estragonu
2 goździki, liść laurowy, 4 ziarna ziela angielskiego, 7 ziaren pieprzu
1 cytryna, 30 ml octu winnego białego
1 łyżka mąki, 3 łyżki masła
cukier, sól, pieprz
Sposób przygotowania
Karpia sprawiamy, płuczemy, osuszamy i kroimy w dzwonka. Zalewamy wrzątkiem z octem, tak, żeby był przykryty. Odstawiamy na 5-7 minut. Marchew i cebulę obieramy, kroimy w kostkę. Zagotowujemy w płaskim rondlu piwo z wodą (pół na pół). Na wkładce układamy dzwonka karpia i wsadzamy do wrzątku, dodajemy cebulę, marchew, liść laurowy, ziele angielskie, ziarna pieprzu i goździki. Doprawiamy solą i mielonym pieprzem. Gotujemy 15-20 minut na małym ogniu pod przykryciem. Następnie wyjmujemy rybę z wywaru i kładziemy na ogrzany półmisek. Wywar przecedzamy, dodajemy karmel, skórkę otartą z cytryny, tarty chleb razowy, sparzone i osączone rodzynki, obrane i poszatkowane migdały, cynamon, estragon, kminek oraz ugniecione masło z mąką. Zagotowujemy, mieszamy i wkładamy ponownie rybę. Gdy się zagotuje, wkładamy cieniutkie plastry cytryny bez skórki i podajemy.
Świąteczne przepisy
3 jabłka
kaczka ok. 2,5kg
sól, pieprz
3 laski cynamonu
2 cebule
150 ml wina czerwonego
400 ml bulionu z kaczki
Sposób przygotowania
Z jabłek wyciąć gniazda, do środka włożyć laskę cynamonu. Następnie tak przygotowane jabłka włożyć do brzucha kaczki i zaszyć otwór. Cebule przeciąć na pół i razem z kaczką włożyć do głębokiej brytfanny. Piekarnik nagrzać do 160 st., po 30 min pieczenia podlać winem i bulionem. Piec jeszcze 70 min często podlewając. Następnie zwiększyć temperaturę w piekarniku do 220 st i piec jeszcze 20 min aby skórka stała się chrupiąca.
400 gr łopatki jagnięcej bez kości
oliwa
2 marchewki
200 gr pieczarek
250 ml piwa Guinnes
2 łyżki musztardy francuskiej
1 łyżka masła
ciasto francuskie
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Jagnięcinę kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie. Marchew oraz cebulę kroimy w kostkę, dorzucamy do jagnięciny. Kiedy całość dobrze się obsmaży dodajemy piwo. Gdy piwo odparuje, a sos się zagęści, dodajemy musztardę i masło. W naczyniu żaroodpornym wykładamy ciasto francuskie, dodajemy gulasz, przykrywamy pozostałą częścią ciasta. Smarujemy wierzch odrobiną oliwy i pieczemy w temp. 180 stopni przez około 20 min.
1 szt. (około1,2 kg) piersi z indyka
250g drobno mielonej piersi z kurczaka
1 kg borowików mrożone
50g rodzynek
50g pistacji
1 ząbek czosnku
1 szalotka
50g masła
3 łyżki oleju
100 ml koniaku
Natka pietruszki
Sól, pieprz
Sposób wykonania
Marynujemy jedną godzinę rodzynki w 100 ml koniaku lub winiaku. Szalotkę dusimy w 20g masła i dodajemy posiekany ząbek czosnku, następnie pokrojone borowiki i dalej dusimy. Doprawiamy wszystko solą, pieprzem i pokrojoną natką pietruszki. Podsmażamy całość dodając mielone mięso z kurczaka, pistacje i odsączone rodzynki.
Wkładamy filet z indyka pomiędzy papier pergaminowy lub folię spożywczą i ubijamy go, aż będzie rozpłaszczony, a później doprawiamy solą i pieprzem. Tak przygotowaną pierś z indyka faszerujemy, nakładając wcześniej przygotowane nadzienie i rolujemy. Aby nasza rolada mocniej się trzymała można sobie pomóc obwiązując ją bawełnianym sznurkiem. Całość smarujemy olejem i masłem, po czym na 40 min wkładamy do piekarnika cały czas podlewając pierś dla uzyskania pięknego koloru.
Doskonale smakuje z sosem grzybowo-śmietanowym.
gicz jagnięca (4 szt.),
1 szkl. czerwonego wina syrah,
1 cebula,
1 seler,
2 marchewki,
1 pietruszka,
¼ pora,
6 liści laurowych,
8 ziaren ziela angielskiego,
1 główka czosnku,
4 gałązki świeżego tymianku,
1 szkl. oleju słonecznikowego,
pieprz i sól do smaku,
1 kg ziemniaków,
0,2 l mleka,
0,1 kg masła,
8 młodych marchewek,
8 mini cukinii,
20 nasion groszku cukrowego,
0,05 l oleju z pestek dyni,
1 papryczka chilli,
½ szkl. soku pomarańczowego
Przygotowanie:
Gicz jagnięcą marynujemy w oleju i czosnku z liściem laurowym i zielem angielskim. Odstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie podsmażamy i zalewamy czerwonym winem, czekamy, aż wino odparuje i dolewamy odrobinę wody. Dodajemy pieprzu i soli do smaku.
Obrane warzywa (cebulę, seler, 2 marchewki, pietruszkę i ¼ pora) siekamy w drobne paseczki, obsmażamy na odrobinie masła tak, aby się zeszkliły. Tak przygotowane dodajemy do mięsa duszącego się na wolnym ogniu. Po 1,5 godzinie wyciągamy jagnięcinę, a powstały wywar odparowujemy i przecedzamy.
Ziemniaki obieramy i gotujemy, a gdy są miękkie, dodajemy mleko i masło. Całość ubijamy na gładką masę.
Młode marchewki obieramy, zostawiając zieleninę, gotujemy w soku pomarańczowym z papryczką chilli. Cukinię i groszek cukrowy gotujemy w lekko osolonej wodzie – po odcedzeniu dodajemy olej z pestek dyni.
250g sera Ricotta
250g sera Mascarpone
500g sera Turek naturalny
10 g żelatyny
350g cukru
500 ml śmietany 30%
biszkopty
masło
skórka z 1 cytryny
Sposób przygotowania:
Sery wyłożyć do miski i wymieszać na jednolitą masę, dodać skórkę z cytryny. Biszkopty i masło w stosunki 1:1 zmiksować. Żelatynę rozpuścić. Ubić śmietankę i cukier , połączyć z żelatyną. Wszystkie składniki wymieszać. Na spód foremki wywałkować masę biszkoptowo maślaną i wylać powstały sernik . Włożyć do lodówki na około 3 h.
250 g mąki
15 g świeżych drożdży
pół szklanki mleka
50 g cukru
4 żółtka
75 g masła
1 laski wanilii
MASA MAKOWA:
500 g maku
100g kostki masła
10 jajek
po 50 g orzechów włoskich, rodzynek i smażonej skórki pomarańczowej
kieliszek amaretto
kropla oleju makowego
Sposób wykonania
Drożdże rozcieramy z letnim mlekiem. Następnie ucieramy żółtka z cukrem i miąższem wanilii. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże z mlekiem oraz wcześniej roztopione masło i utarte żółtka. Wyrabiamy elastyczne, w miarę luźne ciasto. Wyrabianie możemy zakończyć w chwili, gdy ciasto zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy je i odstawiamy do wyrośnięcia.
Aby przygotować dobrą masę makową, zaczynamy od zaparzenia maku gorącym mlekiem i gotowani go w tym mleku tak długo aż da się rozetrzeć w palcach (najlepiej w garnku o grubym dnie). Odcedzamy na gęstym sicie i zostawiamy. Zimny już mak należy zemleć w maszynce przez sitko do maku. Następnie robimy kogel-mogel z żółtek i łączymy z makiem. Dodajemy pół kostki masła, skórki pomarańczowe, bakalie, olejek makowy, kieliszek likieru i dokładnie mieszamy.
Na koniec wkładamy ubitą pianę z białek i delikatnie mieszamy. Ponownie wyrabiamy ciasto i rozwałkowujemy je na prostokąt. Pokrywamy je masą makową i zwijamy w rulon. Jeszcze pozostawiamy na kilka minut do wyrośnięcia i w takiej postaci wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok. 45 min w temperaturze 180 stop. C. Po upieczeniu polewamy domowym lukrem. Możemy udekorować nasz makowiec bakaliami lub żywymi kwiatami.
Porady
Najpopularniejsze
tematy
Newsletter
Chcesz otrzymywać informacje na temat bieżących wydarzeń?